Sobota, 27. Kwiecień 2024

Reprezentacja Polski triumfuje na turnieju Polish Open 2023 w Para Tenisie Stołowym

PARATenStoł

Reprezentacja Polski, pod okiem trenera  Andrzeja Ochala zdobyła 27 medali w Para Tenisie Stołowym i zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej na turnieju Polish Open 2023, który odbył się w COS OPO Cetniewo.

W turnieju uczestniczyli zawodnicy z ponad 20 państw, Polskę rerezentowała imponującą liczba 35 osób, kadrowicze zdobyli medale w trzech singlach, trzech deblach i dwóch mikstach. W klasie paratenisistów stołowych grających na wózkach, zwycięstwo odniósł Rafał Czuper (klasa 2), zarówno w grze pojedynczej, jak i w deblu w parze z Tomaszem Jakimczukiem (MD4). Piotr Grudzień w klasie 8 stanął na najwyższym stopniu podium, pokonując Brytyjczyka Billy'ego Shiltona 3:1 rewanżując się za 1/8 finału paraolimpiady w Tokio.

Ponadto, wśród złotych medalistów znaleźli się Michał Deigsler i Michał Chudzicki (MD14), Piotr Grudzień i Patryk Chojnowski (MD18), Karolina Pęk i Piotr Grudzień (XD17-20), oraz Ewa Cychowska i Peter Palos z Węgier (XD22).

Nasi sportowcy, którzy zdobyli srebrne medale, to Rafał Lis (klasa 4), Piotr Mańturz (klasa 6), Dorota Nowacka (klasa 11), Maciej Makajew i Damian Fira (MD22), Maciej Makajew i Dorota Nowacka (XD22), Magdalena Sutkowska-Pawłasek i Barbara Jabłonka (WD14), oraz Dorota Nowacka i Krystyna Łysiak (WD22).

W trakcie zawodów, polscy paratenisiści stołowi rywalizowali o czołowe lokaty z utytułowanymi zawodnikami, którzy mają na swoim koncie złote medale z poprzednich igrzysk paraolimpijskich. Wśród nich znaleźli się m.in. Abdullah Ozturk z Turcji (klasa 4), Tommy Urhaug z Norwegii (klasa 5) oraz Peter Palos z Węgier (klasa 11).

Ten prestiżowy turniej stanowi ważną kwalifikację do zbliżających się Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu 2024. Oficjalna część turnieju rozpoczęła się w piątek i trwała do niedzieli. .

Przed rozpoczęciem turnieju głównego, reprezentacja Polski miała okazję trenować wraz z zawodnikami z Serbii na terenie Ośrodka. Akcja szkoleniowa została dofinansowana przez program Erasmus.