Poniedziałek, 27. Styczeń 2025

Warszawskie Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ

2025-01-28
09:00
2025-01-28
14:00

Transplantacja to dar życia. Przed nami kolejne spotkanie z młodzieżą.

Choroba sprawiła, że żyłam bez marzeń, bez jakiejkolwiek perspektywy na przyszłość - opowiada Justyna Graczyk, która w sierpniu obchodzić będzie piątą rocznicę udanej transplantacji serca. We wtorek (28 stycznia) w hali COS Torwar odbędzie się Warszawskie Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ, poświęcone donacji i transplantacji narządów. Z młodzieżą z warszawskich szkół ponadpodstawowych spotkają się lekarze transplantolodzy, koordynatorzy transplantacyjni oraz osoby, które dzięki przeszczepieniu dostały drugie życie. Będzie wśród nich Justyna Graczyk.

Transplantacja to szansa na nowe życie.

U Justyny zdiagnozowano arytmogenną kardiomiopatia prawej komory. To choroba, w której pojawiają się potencjalnie groźne dla życia arytmie komorowe. Choroba jest uwarunkowana genetycznie. - Mój dziadek zmarł bardzo młodo, bo w wieku zaledwie 26 lat. Wtedy nie było do końca wiadomo, co się stało, nie było jeszcze tak dokładnych badań. Dzisiaj podejrzewamy, że przyczyną jego śmierci była właśnie arytmogenna kardiomiopatia prawej komory - opowiada Justyna. Chorował także Łukasz jej starszy brat. Justyna miała 23 lata, gdy pojawiły się u niej pierwsze objawy, zaburzenia rytmu serca. Początkowo były dyskretne, z czasem jednak były to zaburzenia zagrażające życiu, do zatrzymania krążenia włącznie. Justyna została zakwalifikowana do transplantacji serca. Zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w sierpniu kobieta będzie obchodzić 5. rocznicę otrzymania nowego życia. - Nie ma porównania pomiędzy tym, co jest teraz i tym, co było wcześniej. Ten ostatni okres przed transplantacją to było życie w zawieszeniu, bez perspektyw na przyszłość, bez marzeń - opowiada Justyna. Teraz żyje pełnią życia. W Warszawie będzie z nami także Rafał Kątny, który wieku 41 lat dowiedział się, że stan jego wątroby jest tak zły, że jedynym ratunkiem jest przeszczep. To, że jest bardzo chory, wykryto podczas rutynowych badań w pracy.

 Rafał trafił do szpitala, jego stan bardzo szybko się pogarszał. Lekarze nie kryli, że jedyną szansą dla niego będzie przeszczep wątroby. Udało się w porę znaleźć dawcę. W Forum Młodych udział weźmie także Przemysław Saleta, kickbokser i bokser, współtwórca i ambasador Biegu po Nowe Życie oraz dawca nerki, który oddając przed laty narząd swojej córce, podarował jej szansę na nowe życie. - Nim dotknęła mnie choroba córki, nie za bardzo wiedziałem, czym jest transplantologia - nie kryje sportowiec.

Rok 2024 był świetnym dla polskiej transplantologii.

Jak informuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant, w 2024 roku w Polsce wykonano aż 2152 transplantacje od zmarłych dawców, a także 106 transplantacji rodzinnych. Szansę na nowe życie otrzymało dzięki temu 2258 pacjentów. Wykonano także 1498 przeszczepień tkanek oka. To był bardzo dobry rok, nie tylko pod względem liczny przeszczepień, ale także jeśli chodzi o pokonywanie kolejnych barier. W Warszawie będą z nami przedstawiciele świata medycyny, którzy tego dokonali. W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z początkiem września 2024 roku rozpoczęto funkcjonowanie jedynego w Polsce programu przeszczepień fragmentu wątroby od żywego dawcy dla biorcy dorosłego. Pierwszą transplantację przeprowadzono 9 października pod kierunkiem prof. Michała Grąta. Biorcą prawego płata wątroby był 19-letni mężczyzna z rzadkim nowotworem wątroby, dawczynią fragmentu wątroby była jego 29-letnia siostra. Prof. Michał Grąt weźmie udział w Warszawskim Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ. W kwietniu 2024 roku w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Mariusza Kuśmierczyka, po raz pierwszy w Polsce doszło do implantacji całkowicie sztucznego serca francuskiej produkcji Aeson Carmat. Prof. Mariusz Kuśmierczyk także będzie z nami w Warszawie. Będą z nami tam także dr n. med. Anna Pszenny, koordynator

  1. transplantacji z "Poltransplantu", zaangażowana w międzynarodową wymianę narządów oraz prof. Roman Danielewicz, znany i ceniony transplantolog i przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, od początku pracy zawodowej związany z Kliniką Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (poprzednio Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus). - Statystyki z roku na rok są coraz lepsze, jesteśmy przekonani, że przyczyniają się do tego także nasze edukacyjne działania. To nie tylko Forum Młodych, ale także Bieg po Nowe Życie czy propagowanie i rozdawanie świadectw woli. Ludzie boją się tego, czego nie znają, dlatego tyle czasu poświęcamy na edukację, tak mocno na to stawiamy. Potem każda informacja o uratowaniu czyjegoś życia, to dla nas ogromna satysfakcja, to nam dodaje skrzydeł - mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Warszawskiego Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ.

Takie wydarzenia, jak forum w Warszawie, czyli spotkania z młodymi ludźmi, to świetna inwestycja w przyszłość  - mówi prof. Roman Danielewicz.

 Warszawskie Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ potrwa od 11:00 do 13:15. Redakcje zainteresowane obsługą wydarzenia proszone są o przesyłanie akredytacji /imię i nazwisko oraz nazwa redakcji/ na adres mailowy:

tomasz.furtak@biegponowezycie.pl lub magdalena.pilarz@biegponowezycie.pl

Akredytacje będą przyjmowane do 27 stycznia do godziny 10:00. Gorąco ZAPRASZAMY do udziału. Na miejscu wydarzenia, w hali COS Torwar zaopiekuje się Państwem Magdalena. 

Magdalena Pilarz - 608 502 858

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 567