Sobota, 21. Grudzień 2024

Regulamin

REGULAMIN HALI SPORTOWO-WIDOWISKOWEJ „TORWAR I” 
ul. Łazienkowska 6A 00-449 Warszawa

 

WPROWADZENIE
Ilekroć w Regulaminie hali widowiskowo-sportowej COS Warszawa jest mowa o:
COS - rozumie się przez to Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie.
TORWAR I – rozumie się przez to halę widowiskowo-sportową zarządzaną przez COS w Warszawie, której reprezentantem na miejscu jest Dyrektor COS.
Dyżurny Kierownik Techniczny – pracownik Działu Technicznego COS Warszawa.
Impreza - targach, aukcjach, prezentacjach produktów, sympozjach, kongresach, koncertach, bankietach, balach lub innych podobnych wydarzeniach.
Organizator – firmach, stowarzyszeniach, instytucjach lub osobach fizycznych, które na mocy podpisanej umowy współpracują z COS w Warszawie.
Umowa – rozumie się przez to umowę zawartą przez COS w Warszawie z Organizatorem w przedmiocie wynajmu powierzchni w obiekcie TORWAR I.

 

1. POSTANOWIENIA OGÓLNE:

1.1. Postanowienia niniejszego Regulaminu obiektu obowiązują Organizatorów imprez odbywających się na terenie TORWAR I.
1.2. Postanowienia Regulaminu dotyczące Organizatorów mają zastosowanie również do podmiotów – osób działających na ich zlecenie (osoby dokonujące transportu eksponatów, dokonujące zabudowy, wykonujące prace specjalistyczne itp.)
1.3. Na mocy umowy zawartej pomiędzy COS i Organizatorem, Organizator zobowiązuje się do ścisłego przestrzegania przepisów i zasad BHP, ppoż. i sanitarnych podczas okresu wynajmu powierzchni lub pomieszczeń na terenie TORWAR I.
1.4. W przypadku realizacji przez Organizatora imprezy masowej, zobowiązany jest on przedłożyć COS kopię wymaganej dokumentacji określonej w przepisach Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20.03.2009 roku.
1.5. Pracownik COS ds. BHP oraz ochrony ppoż. upoważniony jest do nieograniczonej kontroli przestrzegania przepisów i zasad BHP na wynajętych przez Organizatora powierzchniach.
1.6. Organizator zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi COS ds. BHP oraz ochrony ppoż. identyfikator uprawniający go do wstępu na wszystkie rejony objęte umową wynajmu.
1.7. Postanowienie niniejszego Regulaminu Obiektu stanowią integralną część Umowy.

2. POSTANOWIENIA ORGANIZACYJNE
2.1. Godziny pracy hali widowiskowo sportowej TORWAR I.
2.1.1. COS poza okresami imprez jest czynny w godz. 8:00 – 16:00 w dniach powszednich.
2.1.2. W okresie montażu i demontażu imprezy w halach i na terenie zewnętrznym prace mogą odbywać się w godzinach 00:01 – 24:00.
2.1.3. W okresie trwania Imprezy w halach i na ternie zewnętrznym prace mogą odbywać się w godzinach 00:01 – 24:00.
2.1.4. W uzasadnionych przypadkach godziny pracy mogą ulec zmianie, jednak zawsze po wcześniejszym zgłoszeniu tej potrzeby przez Organizatora i za zgodą Dyżurnego Kierownika Technicznego.
2.1.5. Przedłużenie godzin pracy TORWAR I może wiązać się z wniesieniem przez Organizatora odpowiedniej opłaty za funkcjonowanie obiektu.
2.2. Zabezpieczenie terenu i obowiązujące zasady odpowiedzialności:
2.2.1. TORWAR I jest chroniony i monitorowany przez służbę ochrony, współpracuje z COS na zasadzie umowy w zakresie niezbędnym do codziennego funkcjonowania obiektu.
2.2.2. Organizator odpowiada za ochronę i zabezpieczenie Imprezy przez cały okres najmu. Dla zapewnienia ochrony i zabezpieczenia Imprezy, Organizator na własny koszt zamawia ochronę, korzystając z usług wg własnego wyboru.
2.2.3. W okresie najmu Organizator oraz jego pracownicy są zobowiązani do posiadania identyfikatorów, uprawniających do wejścia na teren obiektu. Identyfikatory przygotowuje na swój koszt Organizator.
2.2.4. COS nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek ubytki, straty, szkody osobowe i rzeczowe oraz utracone korzyści wynikłe z działania lub zaniechania innego Organizatora i osób działających na ich zlecenie lub w ich imieniu.
2.2.5. COS nie odpowiada za jakiekolwiek ubytki, straty, szkody osobowe i rzeczowe oraz utracone korzyści spowodowane zdarzeniami losowymi lub siłą wyższą, w tym m. in. uderzeniem pioruna, eksplozją, niezależną od COS przerwa w dostawie prądu, wody i innymi tego typu przyczynami.
2.2.6. Przed rozpoczęciem prac montażowych na wynajętych powierzchniach Organizator odbiera protokolarnie od COS w/w powierzchnie wraz z elementami wyposażenia COS i urządzeniami.
2.2.7. Organizator ponosi pełna odpowiedzialność za zdarzenia wynikłe z jego działania lub zaniechania podczas przebywania na terenie/korzystania z obiektu, z tytułu wniesienia i funkcjonowania jego mienia oraz urządzeń, a także spowodowane przez osoby, za które ponosi odpowiedzialność od momentu wejścia na teren obiektu, aż do jego opuszczenia.
2.2.8. Organizatorowi zaleca się zawarcie we własnym zakresie na okres przeprowadzenia Imprezy (od dnia rozpoczęcia montażu przez cały czas trwania imprezy do zakończenia demontażu/opuszczenia terenu obiektu) umów ubezpieczeniowych w zakresie:
- następstw nieszczęśliwych wypadków osób uczestniczących w Imprezie na zlecenie Organizatora,
- odpowiedzialności Organizatora z tytułu szkód zaistniałych w związku z jego uczestnictwem w Imprezie oraz umów ubezpieczenia mienia wniesionego od wszystkich zdarzeń mogących spowodować zniszczenie, ubytek lub utratę tego mienia.
2.2.9. Organizator ponosi pełna odpowiedzialność wobec COS za wszelkie szkody i straty wynikłe z niewłaściwego użytkowania przydzielonej powierzchni.
2.2.10. Wynajęte powierzchnie podlegają protokolarnemu przekazaniu COS przez Organizatora po zakończeniu demontażu elementów wniesionych przez Organizatora. Organizator ponosi pełną odpowiedzialność wobec COS za wszelkie szkody i straty wynikłe z niewłaściwego użytkowania przydzielonej powierzchni.
2.2.11. Wynajęte powierzchnie podlegają protokolarnemu przekazaniu COS przez Organizatora po zakończeniu demontażu elementów wniesionych przez Organizatora.

2.3. ORGANIZACJA PRAC PRZY REALIZACJI IMPREZ:

2.3.1. Dyżurny Kierownik Techniczny na pisemne zamówienie Organizatora, organizuje wykonanie prac i usług świadczonych przez COS, zawartych w umowie. Co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem okresu najmu. Dyżurny Kierownik Techniczny hali zatwierdza wstępny plan i rodzaj zabudowy, podłączenia do sieci elektroenergetycznej, szczegóły związane z organizacja Imprezy oraz pozostałe elementy zlecenia.
2.3.2. Montaż może odbywać się tylko i wyłącznie w zgodzie z planem zabudowy zatwierdzonym przez COS.
2.3.3. W czasie okresu montażu i demontażu Organizator może wykonywać tylko niezbędne roboty montażowe i demontażowe. Nie może dokonywać żadnych trwałych zmian w substancji posadzki, ścian, stropów itp. (np. wiercenia otworów, klejenia, murowania itp.)
2.3.4. Organizator zobowiązany jest, nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem montażu, przedstawić do zatwierdzenia Dyżurnemu Kierownikowi Technicznemu odpowiednie dokumenty związane z Imprezą w dwóch egzemplarzach, a w szczególności:
2.3.4.1. Podpisane oświadczenie wg – Załącznika nr 1 do niniejszego Regulaminu Obiektu potwierdzające, że zainstalowane przez Organizatora elementy wyposażenia i wystroju wnętrz są wykonane z materiałów co najmniej trudno zapalnych.
2.3.4.2. Harmonogram prac montażowo-przygotowawczych przed Imprezą.
2.3.4.3. Projekt aranżacji zabudowy wynajętej powierzchni sporządzony na planach hali widowiskowo-sportowej Torwar.
2.3.4.4. Projekt instalacji elektrycznej, podając pobór mocy, rozmieszczenie urządzeń trójfazowych, usytuowanie linii specjalnych i sprzętu teletechnicznego.
2.3.4.5. Wzory stosowanych podczas trwania Imprezy identyfikatorów.
2.3.4.6. Harmonogram logistyki transportu i prac rozładunkowo-załadunkowych.
2.3.5. Specyfikacje obciążeń stropów przez maszyny i urządzenia wystawione przez Organizatora (powierzchnia zajmowana przez maszyny i ich ciężar całkowity).
2.3.5.1. Warunki organizacyjno-techniczne zabudowy stoisk:
2.3.5.1.1. łącznie z urządzeniami i eksponatami oraz nośnikami reklam należy montować w taki sposób, żeby nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, a w szczególności dla życia i zdrowia osób przebywających na terenie TORWAR I. Podczas montażu i demontażu, Organizatorowi nie wolno samodzielnie dołączać lub odłączać odbiorników energii elektrycznej do sieci elektrycznej COS.
2.3.5.1.2. Elementy zabudowy: fryzy, transparenty, markizy, opisy stoisk i eksponatów oraz znaki firmowe i towarowe nie mogą przekraczać przyznanej powierzchni wystawienniczej, blokować w żaden sposób przejść i ciągów komunikacyjnych oraz zatwierdzonej wysokości zabudowy.
2.3.5.1.3. Zabrania się bez uzgadniania z COS zawieszania i naklejania elementów stoisk, transparentów, reklam i dekoracji do konstrukcji hali (stropów, ścian, poręczy, balustrad, szyb, itp.). Zabrania się montowania jakichkolwiek elementów do dźwigarów sufitowych przez osoby nie posiadające kwalifikacji alpinistycznych - szczegółowe zasady określa Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu Obiektu.
2.3.5.1.4. Prace na wysokości prowadzone na konstrukcji nośnej dachu hali TORWAR I, Organizator imprezy powinien zlecić, jednemu z kilku podmiotów wskazanych przez COS Warszawa, który posiada odpowiednie kwalifikacje, zasoby, aktualne szkolenia do pracy na wysokości, badania lekarskie, atestowany i sprawny technicznie sprzęt, posiadający aktualny przegląd okresowy środków ochrony indywidualnej przeznaczonych do pracy na wysokości.
2.3.5.1.5. Organizator jest zobowiązany przed otwarciem Imprezy do usunięcia ze stoiska i okolicznego terenu, śmieci, pustych opakowań pozostałych po montażu. W przypadku niewykonania powyższych prac porządkowych, COS zleci ich wykonanie na koszt i ryzyko Organizatora.
2.3.5.1.6. Organizator jest zobowiązany do codziennego utrzymywania czystości w trakcie trwania Imprezy. Sprzątanie powinno odbywać się codziennie przez otwarciem lub po zamknięciu Imprezy dla Uczestników.
2.3.5.1.7. Organizator zobowiązany jest zapewnić w okresie realizacji Imprezy/Wydarzenia dyżur techniczny odpowiadający za sprawne funkcjonowanie wykonanych urządzeń zainstalowanych przez Organizatora.
2.3.5.1.8. Organizator jest zobowiązany prowadzić roboty montażowe i demontażowe Imprezy zgodnie z zatwierdzonym wcześniej planem aranżacji zabudowy oraz poszanowanie, wnętrz TORWAR I.
2.3.6. Organizator zobowiązany jest do wyegzekwowania od Uczestników:
2.3.6.1. Dostarczenia eksponatów i materiałów pomocniczych na teren wystawy i zabrania ich po zakończeniu Imprezy.
2.3.6.2. Materiały winny być dostarczone w dniu imprezy, wcześniejsza dostawa uwarunkowana jest odpłatnym wynajęciem pomieszczenia magazynowego. Każdorazowo paczki z materiałami winny być zaadresowane na osobę odpowiedzialną z ramienia Organizatora.
2.3.6.3. Zagospodarowania stoisk.
2.3.6.4. Rozładunek i załadunek towarów: Towary z samochodów dostawczych mogą być transportowane na teren wózkami na gumowych kołach lub odbywać się po specjalnie do tego celu przygotowanych matach. Wjazd innych pojazdów musi być uzgodniony z COS na piśmie.
2.3.7. Ekspozycja na terenie zewnętrznym podlega takim samym zasadom jak w przypadku ekspozycji wewnątrz.
2.3.8. Demontaż Imprezy:
2.3.8.1. Organizator zobowiązany jest zakończyć demontaż zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem.
2.3.8.2. Zakończenie prac obejmuje w szczególności wywóz eksponatów, elementów zabudowy, zwinięcie pokryć podłogi wraz z taśmami oraz zdjęcie reklam Imprezy.
2.3.8.3. W przypadku przekroczenia terminu wynajmu, Organizator zostanie obciążony kosztami przedłużenia funkcjonowanie COS w Warszawie oraz kosztami usunięcia pozostawionych elementów Imprezy.
2.3.8.4. Na eksponaty lub materiały sprowadzone z zagranicy na czas Imprezy, Organizator powinien posiadać odpowiednie dokumenty celne i spedycyjne.
2.3.8.5. Organizator Imprezy zobowiązany jest do nadzorowania prowadzonych wszystkich robót montażowych i demontażowych wykonywanych na rzecz Imprezy zgodnie z zatwierdzonym wcześniej planem aranżacji zabudowy oraz poszanowaniem majątku COS.
2.4. EKSPONATY:
2.4.1. Pojazdy mechaniczne lub inne urządzenia z silnikami spalinowymi można eksponować w halach jedynie po spełnieniu warunków określonych w przepisach ppoż.
2.4.2. Organizator zobowiązany jest do dostarczenia Kierownikowi Technicznemu hali informacji o parametrach technicznych i własnościach eksponatów mogących stanowić zagrożenie.
2.5. REKLAMA:
2.5.1. Reklama na terenie COS w Warszawie poza stoiskami jest odpłatna i wymaga zgody COS. Brak zgody spowoduje usunięcie reklam na koszt i ryzyko Organizatora.
2.5.2. Formy reklamy, w szczególności optyczne czy akustyczne, nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz nie mogą powodować jakichkolwiek zakłóceń na terenie COS w Warszawie.
2.5.3. Organizator może odpłatnie:
2.5.3.1. Ustawić na terenach targowych własne konstrukcje reklamowe (za zgoda i w miejscu wyznaczonym przez COS)
2.5.3.2. Wystąpić o zgodę COS na reklamę ruchomą, na czas trwania Imprezy.
2.6. POSTANOWIENIA DODTAKOWE:
2.6.1. Na terenie COS w Warszawie zabronione jest prowadzenie przez Organizatora jakiejkolwiek działalności komercyjnej bez uprzedniej pisemnej zgody COS.
2.6.2. Na terenie COS w Warszawie spożywanie alkoholu dozwolone jest tylko w miejscach do tego przeznaczonych (bary, restauracje, miejsca organizacji bankietów), chyba że w umowie między COS a Organizatorem postanowiono inaczej.
2.6.3. Wnoszenie alkoholu na teren COS w Warszawie jest zabronione.
2.6.4. Na terenie obiektów COS Warszawa zabrania się spożywania oraz przebywania osób będących pod wpływem działania narkotyków lub innych środków psychotropowych.
2.7. PRZEPISY PRZECIWPOŻAROWE:
2.7.1. Funkcja Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego (DSO):
2.7.1.1. Hala widowiskowo-sportowa TORWAR I wyposażona jest w Dźwiękowy System Ostrzegawczy współpracujący z innymi urządzeniami przeciwpożarowymi zamontowanymi w obiekcie. W chwili wywołania alarmu II stopnia w Systemie Sygnalizacji Pożarowej następuje automatyczne wysterowanie Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego.
2.7.1.2. Dźwiękowy System Ostrzegawczy w momencie automatycznego wysterowania, przerywa realizacje dźwięku i funkcji np.: nadawanie muzyki, czy nadawanie komunikatów z mikrofonu ogólnego, nie związanych z ostrzeganiem pożarowym.
2.7.1.3. W przypadku nagłośnienia realizowanego przez Organizatora za pomocą konsoli realizacji dźwięku, następuje automatyczne zadziałanie wyłącznika odcinającego zasilanie elektryczne urządzeń/konsoli realizacji dźwięku Organizatora.
2.7.2. Organizator zagospodarowuje tereny COS w Warszawie przestrzegając następujących zasad:
2.7.2.1. Wszyscy Uczestnicy zobowiązani są do szczegółowego przestrzegania zasad postępowania zapewniających pełne bezpieczeństwo pożarowe.
2.7.2.2. Obiekty palne lokalizowane na terenach otwartych przy przeszkolonych ścianach budynku stałego powinny znajdować się w odległości nie mniejszej niż 5 m.
2.7.2.3. Stoiska o powierzchni większej niż 150 m2 lub o długości większej niż 20 m muszą posiadać minimum dwa niezależne wejścia, najlepiej z dwóch niezależnych stron.
2.7.2.4. W szczególnych przypadkach, gdy powyższe warunki nie mogą być spełnione, wymagane jest uzyskanie pisemnej zgody służby ppoż. COS.
2.7.2.5. Wyznaczone drogi komunikacyjne i ewakuacyjne muszą być zawsze wolne. Zabrania się wykonywania w ciągach komunikacyjnych i ewakuacyjnych jakichkolwiek stałych lub przenośnych reklam, konstrukcji bądź ustawiania eksponatów.
2.7.2.6. Wszystkie urządzenia ppoż. (gaśnice, ręczne ostrzegawcze pożarowe, przyciski do otwierania drzwi ewakuacyjnych, hydranty itp.) drzwi ewakuacyjne i ich oznaczenia muszą być widoczne i w każdej chwili dostępne: nie wolno ich zastawiać.
2.7.2.7. Organizator zobowiązuje się do przekazania najpóźniej na 5 dni przed Imprezą, informacji dotyczącej dymów scenicznych. Obowiązkowa jest obecność na terenie wynajętym pracownika ochrony ppoż. (strażaka). Koszt dyżuru strażaków pokrywa Organizator.
2.7.2.8. Minimalna szerokość ciągów komunikacyjnych winna wynosić 3m.
2.7.2.9. Elementy drewniane, wykładziny, okładziny, tkaniny oraz inne materiały palne użyte do budowy stoiska, scenografii, wyposażenia winny posiadać stosowne atesty potwierdzające trudno zapalność materiałów. Nie wolno stosować takich materiałów jak bambus, sitowie itp.
2.7.2.10. Organizator zobowiązany jest do okazania atestów potwierdzających klasę palności materiałów na każde żądanie służby ppoż. COS lub Kierownika Technicznego hali.
2.7.3. Na terenie COS w Warszawie zabronione jest:
2.7.3.1. Używanie ognia otwartego w salach i na stoiskach zewnętrznych.
2.7.3.2. Palenia tytoniu.
2.7.3.3. Dokonywania aktów wandalizmu.
2.7.3.4. Wnoszenia i używania butli z gazami palnymi, w tym również typu turystycznego.
2.7.3.5. Stosowanie w pomieszczeniach oraz na terenie otwartym balonów napełnionych palnym gazem.
2.7.3.6. Przechowywanie poza stoiskami wszelkiego rodzaju opakowań, papierów i innych materiałów stwarzających zagrożenie pożarowe.
2.7.3.7. Zastawianie dostępu do tablic i rozdzielni elektrycznych, hydrantów, podręcznego sprzętu gaśniczego, ręcznych ostrzegaczy pożarowych, przycisków do otwierania drzwi ewakuacyjnych itp.
2.7.3.8. Używanie podręcznego sprzętu gaśniczego do celów nie związanych z akcją ratowniczo-gaśniczą.
2.7.3.9. Zastawianie (szczególnie parkującymi samochodami) dróg pożarowych i bram wjazdowych znajdujących się na terenie COS w Warszawie (droga pożarowa wyznaczona zgodnie z dokumentacją ppoż. COS) oraz blokowanie dróg, przejść, wyjść ewakuacyjnych i ciągów komunikacyjnych.
2.7.3.10. Blokowanie w pozycji „otwarte” drzwi ppoż. nie wyposażonych w zaczepy elektromagnetyczne oraz rozpinanie samozamykaczy w drzwiach ppoż.
2.7.3.11. Gromadzenie i przechowywanie materiałów palnych, jak również używanie palnych lub tworzących wybuchowe mieszanki płynów jako środków czyszczących.
2.7.3.12. Pozostawienie powierzchni wystawienniczej po zakończonej pracy lub prezentacji maszyn i urządzeń technicznych nie oczyszczonej z płynów, kurzu, smarów, olejów i odpadów produkcyjnych.
2.7.3.13. Pozostawienie zatłuszczonych, zaoliwionych szmat i czyściwa bez należnego zabezpieczenia, substancji których wzajemne oddziaływanie może być powodem samo zapłonu lub wybuchu.
2.7.4. Urządzenia, których powierzchnia może nagrzać się do temperatury przekraczającej 100oC muszą być oddalone od zabudowy i wszelkich materiałów łatwopalnych na bezpieczna odległość, ustaloną każdorazowo z służbą ppoż. COS Warszawa.
2.7.5. Użytkownikiem urządzeń zasilanych energią elektryczną zabrania się dokonywania jakichkolwiek przeróbek, napraw we własnym zakresie, a ponadto zabrania się:
2.7.5.1. Korzystania z uszkodzonych instalacji elektrycznych.
2.7.5.2. Pozostawiania bez dozoru włączonych do sieci odbiorników elektrycznych jak np. grzejników, kuchenek, żelazek, czajników itp. Każdy użytkownik zobowiązany jest każdorazowo przed opuszczeniem stoiska, do wyłączenia zasilania energii elektrycznej swojego stoiska.
2.7.5.3. Ustawiania urządzeń grzejnych na podłożu palnym.
2.7.5.4. Zakładania na żarówki lub inne punkty świetlne osłon z materiałów łatwopalnych.
2.7.6. Do zabudowy stoisk należy używać wyłącznie materiałów, które są niepalne, trudno zapalne, bądź zostały zabezpieczone przed ogniem. Nie wolno stosować takich materiałów, które paląc się eksplodują.
2.7.7. Pojazdy mechaniczne lub inne urządzenia z silnikami spalinowymi można eksponować na wynajętej przez Organizatora powierzchni, jedynie po spełnieniu następujących warunków.
2.7.7.1. Zbiornik paliwa może zawierać jedynie niezbędną ilość umożliwiającą opuszczenie obiektu.
2.7.7.2. Zbiornik paliwa musi być zamknięty.
2.7.7.3. Akumulator musi być trwale odłączony.
2.7.7.4. Eksponowane pojazdy mechaniczne lub inne urządzenia z silnikami spalinowymi nie mogą blokować lub ograniczać dostępu do wyjść ewakuacyjnych.
2.7.8. Zabrania się używania wykładzin z materiałów palnych na ciągach komunikacyjnych i ewakuacyjnych oraz na klatkach schodowych. W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach, w uzgodnieniu ze służbą ppoż. COS, dopuszcza się na ciągach ewakuacyjnych i komunikacyjnych (z wyjątkiem klatek schodowych) stosowanie wykładzin podłogowych spełniających wymogi trudno zapalnych.
2.7.9. Zabrania się organizowania pokazów pirotechnicznych bez uzyskania przez Organizatora Imprezy stosownej zgody Komendanta Miejskiego PSP w Warszawie.
2.7.10. Organizatorzy zobowiązani są do zaniechania wszelkich czynności mogących obniżyć stopień bezpieczeństwa ppoż. W przypadku specyficznej ekspozycji stwarzającej poważne zagrożenie pożarowe, na Organizatorach spoczywa obowiązek dodatkowego zabezpieczenia ppoż. we własnym zakresie, w sposób uzgodniony ze służbą ppoż. COS.
2.7.11. Zabronione jest używanie podręcznego sprzętu gaśniczego do celów nie związanych z akcją ratowniczo-gaśniczą.
2.7.12. Wykonawcy budowy scenografii, wyposażenia wnętrz, stoisk wewnątrz i na zewnątrz COS zobowiązani są do:
2.7.12.1. Ścisłego przestrzegania przepisów dotyczących zabezpieczenia ppoż.
2.7.12.2. Zapoznania się z rozmieszczeniem podręcznego sprzętu gaśniczego, przycisków alarmowych, hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych oraz sposobu ich użycia w przypadku powstania pożaru.
2.7.12.3. Natychmiastowego wykonania doraźnych poleceń wydanych przez służby ppoż. COS dotyczących bezpieczeństwa ppoż. Na stoiskach wewnątrz hali oraz stoiskach zewnętrznych.
2.7.12.4. Wszelkie stwierdzone usterki i nieprawidłowości w zabezpieczeniu ppoż. w pomieszczeniach lub ekspozycjach zewnętrznych należy natychmiast zgłaszać
Dyżurnemu Kierownikowi Technicznemu.
2.7.13. W razie powstania pożaru na terenie COS należy natychmiast zaalarmować Państwowa Straż pożarna telefonem nr 998 lub przyciskiem alarmowym. Do chwili przybycia Państwowej Straży Pożarnej należy bezwzględnie podporządkować się kierującemu akcją ratowniczo-gaśniczą pracownikowi COS, a po przybyciu Państwowej Straży Pożarnej, dowódcy akcji ratowniczo-gaśniczej.
2.7.14. Organizator ma obowiązek udostępnić przedstawicielowi COS ds. ochrony ppoż. wszystkie pomieszczenia celem sprawdzenia zabezpieczenia ppoż.
2.7.15. Wszyscy pracownicy wykonujący w imieniu Organizatora zabudowę Imprezy muszą posiadać aktualne zaświadczenia o odbytym szkoleniu z zakresu ochrony ppoż.
2.7.16. Organizator imprezy może zostać obciążony kosztami dojazdu Państwowej Straży Pożarnej w przypadku nieuzasadnionego uruchomienia systemu sygnalizacji pożaru przez uczestnika imprezy poprzez wciśnięcie przycisku ROP (ręczny ostrzegacz pożarowy) lub użyciu materiałów pirotechnicznych, które spowodują włączenie systemu.
3. PRZPEISY DOT. MATERIAŁÓW NIEBEPZIECZNYCH DLA ZDROWIA I ŚRODOWISKA
3.1. Wszystkie urządzenia emitujące promieniowanie jonizujące (radioaktywne, rentgenowskie) oraz urządzenia laserowe na terenie COS muszą posiadać zgodę na ich eksploatację w warunkach targowych/widowiskowych wydaną przez Państwowy Dozór Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej.
3.2. Odpadów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska (oleje, emulsje, kwasy, tłuszcze, lakiery itp.) nie wolno wyrzucać razem z innymi odpadami ani odprowadzać do kanalizacji. Odpady te podlegają utylizacji na koszt Organizatora.
4. PRZEPISY BEZPIECZEŃSTWA PRACY:
4.1. Użytkownicy wynajętej powierzchni ponoszą całkowita odpowiedzialność za BHP swoich pracowników, wykonujących roboty na terenie TORWARU I i odpowiadają za wszelkie wypadki wynikłe wskutek braku nadzoru lub zaniedbania wymogów i norm bezpieczeństwa pracy w okresie montażu, eksploatacji i demontażu ekspozycji oraz wynajmu hali i powierzchni (terenu otwartego) na inne cele.
4.2. Maszyny, śliniki, narzędzia, aparaty oraz inne urządzenia wolno podłączyć tylko wtedy, gdy wyposażone je we wszelkie przepisowe elementy ochronne, a w szczególności w osłony i barierki zapobiegające dostępowi osób nieuprawnionych.
4.3. Uruchamianie maszyn i urządzeń nie odpowiadających wymogom bezpieczeństwa oraz obsługiwanie ich przez personel nieuprawniony jest zabronione.
4.4. Przy demonstrowaniu maszyn i urządzeń w ruchu, należy wydzielić i odpowiednio zabezpieczyć teren przeznaczony na ten cel.
4.5. Wszyscy pracownicy wykonujący w imieniu Organizatora zabudowę Imprezy oraz prace aranżacyjne muszą posiadać aktualne zaświadczenie o odbytym szkoleniu BHP.
4.6. Dostępne krawędzie szyb znajdujących się na stoiskach muszą być oszlifowane, aby wyeliminować niebezpieczeństwo skaleczenia.
4.7. W zakresie spraw BHP nie objętych niniejszym Regulaminem, mają zastosowanie przepisy szczegółowe ogólnie obowiązujące w Polsce.
5. POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
5.1. Osoby korzystające z obiektu TORWAR I zobowiązane są do bezwzględnego stosowania się do zaleceń wynikających z regulaminu oraz wykonywania poleceń służb porządkowych COS Warszawa.
5.2. COS Warszawa określa czas funkcjonowania obiektu sportowego w przedziale rocznym, miesięcznym, tygodniowym oraz dobowym.
5.3. Hala widowiskowo-sportowa TORWAR I funkcjonuje według zatwierdzonego przez Dyrekcję COS Warszawa harmonogramu.
5.4. W przypadku organizacji imprez sportowych lub komercyjnych nie ujętych w obowiązującym harmonogramie, Dyrekcja COS Warszawa zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zamian harmonogramu.
5.5. Korzystający z obiektu TORWAR I ponoszą pełne ryzyko związane z amatorskim i zawodniczym uprawianiem sportu, które w szczególności polega na możliwości doznania kontuzji, upadku, złamania etc.
5.6. Dzieci do lat 7 mogą korzystać z obiektu TORWAR I wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Opiekun dziecka ponosi pełną odpowiedzialność za jego właściwe zachowanie się oraz bezpieczeństwo.
5.7. Obowiązkiem korzystających z obiektu TORWAR I jest stosowanie się do poleceń pracowników COS Warszawa oraz ochrony obiektu.
5.8. Za rzeczy osobiste pozostawione na terenie obiektu sportowego TORWAR I bez dozoru i nie zgłoszone personelowi COS Warszawa, COS Warszawa nie ponosi żadnej odpowiedzialności.
5.9. Grupy zorganizowane odbywające zajęcia na obiekcie TORWAR I muszą być obowiązkowo objęte ubezpieczeniem OC i NNW.
5.10. Zajęcia grup zorganizowanych mogą odbywać się jedynie w obecności instruktora odpowiedzialnego za grupę ćwiczebną. Grupy bez opieki instruktorskiej nie są uprawnione do samodzielnego odbywania zaplanowanych zajęć.
5.11. Organizatorzy zajęć zorganizowanych korzystający z szatni rotacyjnych zobowiązani są do:
5.11.1. Osobistego pobrania i zdania klucza od przydzielonej szatni.
5.11.2. W przypadku zgubienia klucza obowiązuje kara w wysokości 30,00 zł brutto.
5.11.3. Zabrania się dorabiania kluczy bez zgody Administracji COS Warszawa.
5.11.4. Pozostawienia szatni w stanie niepogorszonym.
5.12. Podczas korzystania z obiektu TORWAR I zabrania się:
5.12.1. Wprowadzania zwierząt.
5.12.2. Wnoszenia i używania materiałów pirotechnicznych np. petardy, race itp. oraz używania otwartego ognia.
5.12.3. Dokonywania aktów wandalizmu.
5.13. Na terenie obiektu sportowego obowiązuje ścisły zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu, przebywania osób w stanie wskazującym spożycie alkoholu lub środków odurzających oraz zakaz palenia tytoniu.
5.14. Osoby przebywające na terenie obiektu sportowego TORWAR I zobowiązane są do kulturalnego zachowania się oraz nie zaśmiecania terenu obiektu.
5.15. Wszelkie zauważone uszkodzenia, wypadki (z udziałem użytkowników obiektu) lub nieprawidłowości należy natychmiast zgłosić Dyżurnemu Kierownikowi Technicznemu COS Warszawa.
5.16. W przypadku stwierdzenia przez pracowników COS wyrządzenia szkody, osoba odpowiedzialna za dokonanie zniszczeń zostanie za nią obciążona materialnie.
5.17. O wszelkich aktach wandalizmu lub innych niebezpiecznych zdarzeniach mających miejsce w obiekcie sportowym TORWAR I należy bezzwłocznie poinformować Dyżurnego Kierownika Technicznego COS lub ochronę obiektu.
5.18. Uczestnicy imprez odbywających się na obiekcie sportowym zobowiązani są do przestrzegania przepisów ogólnych z zakresie bhp i ppoż.
5.19. Uczestnicy imprez zobowiązani są do podporządkowania się automatycznym komunikatom systemu ppoż. powiadamiającym o konieczności opuszczenia hali w przypadku zagrożenia. W razie usłyszenia komunikatu o konieczności opuszczenia hali uczestnicy mają obowiązek kierować się do najbliższych oznaczonych wyjść ewakuacyjnych.
5.20. Każdy korzystający z obiektu sportowego TORWAR I jest zobligowany do zapoznania się z powyższym regulaminem i przestrzegania jego zasad.
5.21. Osoby niestosujące się do postanowień niniejszego regulaminu zostaną usunięte z obiektu sportowego TORWAR I.
5.22. Organizator imprezy zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania warunków określonych w Zezwoleniu na przeprowadzenie imprezy masowej, szczególnie określonej w Zezwoleniu, ilości osób uczestniczących w imprezie masowej. W przypadku stwierdzenia, że w imprezie uczestniczy większa ilość osób niż określa to zezwolenie, niezwłocznie powiadomiony zostanie organ administracji samorządowej, który je wydał.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 15648